Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu?
15 kw. 2021

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu?

Post by Redaktor

Każdy dom potrzebuje ogrzewania oraz ciepłej wody. Do tego służą m.in. pompy ciepła. Poza tym, w letnie gorące dni pompa ciepła może służyć także o chłodzenia domu. Są one wykorzystywane przede wszystkim w domach energooszczędnych, ale nie tylko. Na rynku dostępne są różne modele pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że sama pompa nie wytwarza ciepła. On jedynie służy do jego wytworzenia z otoczenia. Można powiedzieć, iż jej działanie polega na ochładzaniu tego co już jest chłodne i na podgrzewaniu tego co jest już ciepłe. Jeśli pompa ochładza zewnętrze powietrze np. z -5 stopni do -10 to zaoszczędzoną w ten sposób energię wykorzystuje do podgrzana wody w obiegu centralnym np. z 20 do 25 stopni. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje zasilania elektrycznego. Jest to jednak bardzo efektywne rozwiązanie, ponieważ pompa dostarcza do domu dużo więcej ciepła niż byłoby to możliwe wykorzystując sieć elektryczną. Wszystko dlatego, iż wytworzone przez pompę ciepło, które zasila instalację grzewczą to ciepło pozyskane z energii elektrycznej oraz z otoczenia. W podobny sposób działają klimatyzatory.

pompy ciepła

pompy ciepła

Energia z otoczenia

Wspomniano, iż pompa ciepła wykorzystuje energię z otoczenia. Do źródeł tej energii zaliczyć można grunt, czyli kolektory poziome lub odwierty pionowe. Poza tym pompy mogą czerpać energię ze studni zrzutowej lub czerpnej, powietrza zewnętrznego oraz z powietrzna usuwanego przez wentylację. To jakie źródło energii będzie najlepsze zależy od naszych potrzeb oraz oczywiście możliwości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając pompę ciepła zwrócić należy uwagę na współczynnik COP. Jest to współczynnik określający stosunek ilości ciepła jaka dostarczana jest do instalacji grzewczej a ilości prądu pobranego z instalacji elektrycznej. Innymi słowy, współczynnik COP mówi nam o efektywności pompy. Im jest on wyższy tym pompa jest bardziej efektywna. Porównując oferty producentów zwrócić zatem należ uwagę na te czynnik. Oferty znaleźć można w sieci. W tym celu wystarczy w wyszukiwarce wpisać np. „pompy ciepła”.

0 Comments

Leave a Comment